Wednesday, 7 August 2013

Summer in the city

Hiii!! The weather in Tallinn is crazy hot and sunny and I LOVE IT. It hasn't been very warm lately and now it finally feels like summer again.
Today we went to the cinema with Anu TWICE! It turned out that both of the movies were in the same screen and we even sat on the same seats.
I've been in Tallinn for a few days, back from Pärnu and I also moved to my dad's place. That means I live with Anu and can make blog posts all the time!! Well, in a week... We're going to an Estonian island called Hiiumaa for a week tomorrow. We are flying there, which is really strange, because Estonia is so small. It'll be my first domestic flight.
Today I'm wearing a light striped dress. It came folded into a very small cube. I accessorized it with brown and gold colours. Big earrings made the outfit complete.
/
Teree! Ilm on Tallinnas väga soe ja päikesepaisteline ja mulle NII MEELDIB SEE. Viimasel ajal pole väga soe olnud ja nüüd on lõpuks jälle suvine.
Täna käisin ma Anuga kinos KAKS KORDA! Juhtus ka nii, et mõlemad filmid olid samas saalis ja me istusime isegi samadel kohtadel.
Ma olen nüüd paar päeva Pärnust tagasi Tallinnas olnud ja ma kolisin ka oma isa juurde. Järelikult elan ma koos Anuga ja saan kogu aeg blogipostitusi teha!! Nädala pärast... Me lähme homme nädalaks Hiiumaale. Me lendame sinna, mis on väga veider, sest Eesti on nii väike. See saab olema minu esimene siseriiklik lend.
Täna on mul seljas õhuke triibuline kleit. See oli alguses väga väikseks kokku volditud. Ma lisasin kleidile pruune ja kuldseid detaile. Suured kõrvarõngad tegid outfiti täielikuks.Dress: Muji/ earrings: Bijou Brigette/ shoes: Pepe Jeans/ bag: New Yorker/ bracelets: Claire's
 

Photos by: Anu

xoxx,
Kaisa

No comments:

Post a Comment