Wednesday, 28 August 2013

Little floral jacket

Hi guys! This week I have had two types of days: the ones when I'm crazy busy all day and the days when I just sit at home in my sweatpants all day. So I can't make posts on neither of them.
It's so crazy that school starts this Sunday. Some years I want to see everyone and go to school for a couple of days with my new stuff, but this year there's no excitement. I really really really don't want to go to school. I can't believe it's been three months. It has gone by so quickly.
This is an outfit I wore at the weekend, I didn't get a chance to post it earlier. I'm wearing a floral print jacket. These kind of jackets with dark floral prints are very popular this upcoming fall season. I combined it with greyish pants, a striped top and a small bag that's the same colour as the pants.
/
Teree! Sellel nädalal on mul olnud kahte tüüpi päevasid: need, kui mul on terve päev hästi palju tegemist ja need päevad, kui ma istun lihtsalt terve päeva dressipükstes kodus. Kummalgi neist ei saa blogipostitusi teha.
See on täiesti hullumeelne, et kool algab juba sellel pühapäeval. Mõnel aastal ma tahaks kõiki näha ja paar päeva koolis käia oma uute asjadega, aga sellel aastal pole mitte mingit elevust. Ma ei taha absoluutselt kooli minna. Ma ei suuda uskuda, et kolm kuud on nii kiiresti mööda läinud.
Selles postituses on outfit, mida ma nädalavahetusel kandsin, ma ei jõudnud seda varem postitada. Mul on seljas lillelise mustriga jakk. Sellised tumedate lillemustritega jakikesed on tuleval sügishooajal väga populaarsed. Ma kombineerisin selle hallikate pükste, triibulise topi ja halli kotiga, mis on sama värvi kui püksid.Wearing: Jacket: Stradivarius/ Pants, sneakers, bag, ring: H&M/ top: Lindex

I basically don't listen to anything else than The XX these days
Viimasel ajal ei kuula ma eriti mitte midagi muud kui The XX'i
Photos by: Anu

oxxox,
Kaisa

No comments:

Post a Comment