Saturday, 13 July 2013

Relaxing in Pärnu

Hellooo! Wow, it's been long since my last post. For my defense, I worked at my mom's restaurant for 4 days straight, 10-12 hours every day. It was really really tiring. Now I have a week off and yesterday I came to my favorite Estonian summer city, Pärnu. Of course I brought my lovely dog William along and Anu was already waiting for me here. I promise I'm gonna make a lot of posts here.
Today we rode our bikes to the city center and firstly went to our favorite Italian ice cream shop. Afterwards I bought myself a nice cappuccino and we went to the beach. It's so nice and hot and the water was 23° C. 
Today I'm wearing a simple black and white outfit. Black shorts, a simple T-shirt, studded flats and a beach bag. I usually wear flip flops to the beach, but these shoes were so perfect for this outfit. They have studs on them and so does the top.
/
Teree! Wow, kui ammu ma postitanud pole. Enda kaitseks ma võin öelda, et ma töötasin neli päeva järjest 10-12 h oma ema restoranis. See oli väga väsitav. Nüüd mul on vaba nädal ja eile ma tulin oma lemmik eesti suvelinna Pärnusse. Ma võtsin loomulikult kaasa ka oma armsa koera Williami ja Anu juba ootas mind siin. Ma luban, et ma teen siin palju postitusi.
Täna sõitsime me ratastega kesklinna ja esimesena läksime oma lemmikusse itaalia jäätise koohvikusse. Pärast ma ostsin omale mõnuse cappuccino ja me läksime randa. Ilm on nii mõnus soe ja vesi oli 23° C.
Täna on mul seljas lihtne must-valge outfit. Mustad lühikesed püksid, lihtne T-särk, neetidega kingad ja rannakott. Ma käin tavaliselt plätudega rannas, aga need kingad olid selle outfitiga nii perfektsed. Neil on needid ja sellel särgil on ka.


This song was playing at the beach today and now it's stuck in my headPhotos by: Anu

Wearing:
Shorts: Vans, top: Mohito, shoes: Topshop, bag: New Yorker

ooxxxox,
Kaisa

No comments:

Post a Comment